PRVNÍ POMOC !

 První pomoc pro vaše mazlíčky: 

Nehody  a  úrazy psů 

 

Ke zraněnému psovi se přibližujte opatrně a konejšivě na něho mluvte. Pokuste se mu opatrně nasadit vodítko a náhubek nebo tlamu fixujte obinadlem.

 

NIKDY nenasazujte náhubek psovi, který má zraněný hrudník nebo dýchací potíže. NIKDY nenasazujte náhubek psovi krátkolebého plemene, mohli byste vyvolat dýchací potíže.

Pozorně sledujte:

Srdeční činnost

První pomoc: Na levé straně hrudníku nahmatáte těsně nad loktem nebo na stehenní tepně stlačením proti kosti zhruba v polovině stehna. Rychlost je od 60 do 120 pulzů/minuta. Menší psi mají tep rychlejší.

 

Pulz

První pomoc: Nenahmatáte-li pulz, začněte provádět masáž srdce prudkým stlačením levé strany hrudníku. Samotná síla a frekvence se odvíjí od velikosti psa. U malého až 120 tepů/minuta, u velkého okolo 60 tepů/minuta. Pokud se srdeční činnost přeruší na 3 až 4 minuty, dochází k trvalému poškození mozku.

Dýchání

Počet vdechů by měl být v rozmezí 10 až 30 za minutu.

První pomoc: Pokud dýchá nepravidelně nebo přestane dýchat, povolte mu obojek. Dále natáhněte hlavu a krk, otevřete tlamu, vytáhněte jazyk – nejlépe zachycený třeba kapesníkem, aby neklouzal, a odstraňte cizí tělesa, sliny, krev nebo zvratky.

Pokud nedýchá, silně ale citlivě stlačujte hrudník směrem dolů, abyste vytlačili vzduch z plic. Vzápětí stlačení uvolněte, aby hrudník nasál čerstvý vzduch. Opakujte zhruba v intervalech 5 sekund. Jak při masáži srdce, tak plic musí být pes na pevné podložce!

Co dělat při silném krvacení

Vážnější úrazy musí ošetřit veterinář

 
Vážnější úrazy musí ošetřit veterinář

První pomoc: Místo nejprve vydezinfikujte, pak pevně převažte. Prosakuje-li krev obvazem, přiložte na něj další vrstvu. Původní obvaz neodstraňujte, aby se neporušil povrch rány.

Než dojedete k veterináři, telefonicky ho informujte o příznacích.

Jasná a stříkající krev – jde o poškození tepny. Krvácení musíte co nejrychleji zastavit, hrozí ztráta nadměrného množství krve.

Pejskek může přijít k úrazu i při venčení

 

Tmavá, pomalu vytékající krev – jde o žilní krvácení, které lze zastavit poměrně snadno. Je-li krvácení na končetině, můžeme ji nad ránou zavázat. Končetinu však kontrolujte, aby pod podvázáním neotékala! Jinak musíte stah uvolnit.

Bledost pysků nebo dásní – může svědčit o vnitřním krvácení. Zvíře musí co nejrychleji k veterináři.

Co dělat při šoku a kolapsu

Příčinou může být těžké zranění při dopravní nehodě, ale také pád nebo důsledek kopnutí, ztráta většího množství krve, úporný průjem, zvracení, otrava, nadýmání (otočení žaludku), cukrovka, epilepsie, některá srdeční onemocnění.

Charakteristickým příznakem je nápadné zblednutí a zchladnutí sliznice tlamy, snížení dechové frekvence a pulzu, pes se nemůže postavit, klesá tělesná teplota, typický je suchý jazyk.

První pomoc: Než přijde veterinář, zajistěte psovi teplo. NIKDY mu nesmíte podávat alkohol, hýbat s ním více, než je nutné, cokoliv vkládat do tlamy.

 

Co dělat při bodném poranění a kousnutí

Vašemu mazlíčkovi se může při procházce stát, že ho napadne jiný pes

 

Při těchto poraněních bývá nejvážnější komplikací možnost zanesení infekce. Ránu vyčistěte, případně ostříhejte okolní srst.

První pomoc: Pokud rána krvácí, použijte gázu nebo tampon k zastavení krvácení. Je-li rána na tlapce třeba od pořezání, chraňte po ošetření tlapu ponožkou nebo botičkou.

 

Co dělat při popálení – chemickém, elektrickém nebo tepelném

Projevuje se spálením srsti, puchýři, otokem a zarudnutím.

První pomoc: Postižené místo oplachujte studenou vodou, nejlépe tekoucí. Na 15 až 20 minut přiložte ledový obklad, ne přímo na kůži, ale přes ručník.

Kyselinu na kůži neutralizujte roztokem jedlé sody ve vodě. Zásadité látky neutralizujte slabým roztokem octu. Po vysušení postiženou tkáň lehce převažte gázou a vyhledejte veterináře. Suché chemické látky z kůže a srsti vyfoukejte. Dávejte pozor, některé se mohou vodou aktivovat!

 

Štěně může přijít k úrazu i při hraní

Elektrický proud způsobí v organismu řadu změn, které nelze hned odhalit. I když se zvíře může na první pohled zdát v pořádku, je ohroženo selháním základních životních funkcí i po relativně delším čase. Proto vždy navštivte veterináře!

Co dělat při tonutí

 

První pomoc: Psa dostaňte co nejrychleji na břeh, otevřete, případně vyčistěte tlamu, zdvihněte ho za zadní nohy a držte hlavou dolů, můžete s ním i opatrně kývat v úhlu asi 60 stupňů.

Velkého psa uchopte jednou rukou kolem břicha pod žebry, přehoďte si ho přes rameno a tlačte na hrudník. Po odstranění vody z dechových cest je často nutné zahájit masáž srdce nebo umělé dýchání.

 

Štěně může přijít k úrazu i při hraní !

 

Některé nehody, či úrazy, mohou mít pro Vaše pejsky psychické i fyzické následky, a ikdyž to třeba není na první pohled znát, pejsek může být nevyrovnaný se situací a velmi smutný. Proto je opravdu velmi důležité, pejskovi naslouchat a snažit se ho vpravit do normálního fungování, jak byl zvyklý, a také mu dát najevo, že je již naprosto v bezpečí a nic mu nehrozí !!

Zpracovala: Věrka Hejtíková

Zdroj: Blesk.cz Hobby