TORZE ŽALUDKU

 

Přetočení žaludku neboli torzeje jedno nejzávažnějších smrtelných nebezpečí, které psům hrozí. Pokud totiž nejsou během krátké doby operováni, umírají.

 

Jak vlastně poznáte, že se psovi přetočil žaludek? A dá se torzi nějakým způsobem předcházet?

Přesné příčiny vzniku nejsou plně známy, ale některé důležité faktory ano. Přetočení žaludku je pravděpodobně podmíněné geneticky, do hry však vstupují i rizikové faktory (pohyb po krmení, nevhodná strava), ale i souhra všech faktorů a nešťastných náhod.

Torze žaludku je akutní stav s úmrtností kolem 30 – 40 %. K úhynu dochází nejčastěji následkem selhání kardiovaskulárního systému.

Ohrožena jsou především velká plemena psů s úzkým a hlubokým hrudníkem, například Irský vlkodav,  Německá doga, Barzoj, Německý ovčák, Dobrman, Labradorský retrívr, Baset atd....

 

Mezi další rizika patří: hltání potravy, při které pes polyká větší množství vzduchu; stres při krmení; zvracení; porucha průchodnosti trávicího traktu atd.

 

Pes má žaludek umístěný horizontálně. Můžete si ho představit jako balón upevněný ve dvou bodech v horizontální rovině. Když je naplněný a začne se hýbat, velmi lehce se přetočí a tím se zauzlují jeho konce. Krmení, které se dostane do žaludku, vytvoří plyny, čímž se jeho objem enormně zvětší a při pohybu se pak může žaludek otočitKvůli zaškrcení velkých cév se sníží krevní tlak, organismus je nedostatečně zásobován kyslíkem, dochází k šoku krevního oběhu a znemožnění peristaltiky. Kromě toho mohou odumřít části žaludeční stěny.

 

K přetočení žaludku dochází většinou několik minut až několik hodin po krmení.

 

Jestliže psi bývají krmeni pozdě večer, pak majitel symptomy nezaznamená, protože prostě spí. Z tohoto důvodu se doporučuje (pokud pes nemá pelech v ložnici páníčků), nepodávat mu větší množství krmení po 18. hodině.  

Hlavní nebezpečí představuje potrava, ze které se ve velké míře tvoří kvasnými procesy plyny. Stejně tak dávejte pozor na množství vypité vody po jídle. Při zvýšeném příjmu tekutin (když je břicho přeplněné a pes se následně pohybuje a skáče) se riziko torze několikanásobně zvyšuje. 

 

Jak ji poznáte?

 

Jestliže se žaludek přetočí, nemůže se jeho obsah pohnout ani dozadu, ani dopředu. Dochází k tvorbě dalších plynů a potíže se ještě zhoršují.

Příznaky tak, jak následují za sebouzvětšení objemu břicha, na pohled ztuhlé břicho, které je posléze bolestivé na dotyk, zvracení pěny nebo tekutiny, neúspěšné pokusy o zvracení, zrychlené polykání, nadměrné slinění, zrychlené dýchání, nadměrné pití, nechutenství, červené nebo bledé dásně (ne přirozeně růžové), nahrbený postoj ve stoji nebo v leže, leh či sed v nezvyklých polohách, pozice, při které je předek při zemi a zadek nahoře, svíjení se, vyhledávání skrytých míst, nepřirozeně klidné chování, apatie. Je nutné podotknout, že příznaky následují rychle za sebou.

 

Při jakémkoliv podezření na přetočené žaludku je proto nutné urychleně vyhledat veterinární pomoc. Čím víc času uběhne do operace, která může psovi zachránit život, tím horší bude prognóza.

 

Pro potvrzení či vyloučení torze se provádí rentgenové vyšetření, je to jediná spolehlivá diagnostická metoda. Nezapomeňte, že toto onemocnění se bez chirurgického zákroku nevyléčí! Jako prevence možného opakování se provádí tzv. gastropexe, kdy se stěna žaludku trvale fixuje k břišní stěně.

 

upravila: Zuzka Hejtíková, Borzois dona Zuzia

(Zdroj: Můj pes)